Archive:LT-Release announcement 42.2

Jump to: navigation, search

Profesionalus platinamasis paketas

(Kalbos: DE, EN, es_ES, FR, IT, JA, zh_TW)

„openSUSE“ projektas džiaugiasi galėdamas pranešti apie „openSUSE Leap 42.2“ pasirodymą! „Leap“ sistemos kuriamos taip, kad tiktų tiek vertinantiems stabilumą ir konservatyvesniems technologijų kūrėjams, tiek norintiems naudoti pakankamai šiuolaikišką sistemą namuose. Atrenkant į „openSUSE Leap 42.2“ patenkančius paketus, „Linux“ sistema savitai optimizuota; „openSUSE Leap“ sistema siūlo tiek draugišką darbalaukio aplinką, tiek turtingą serverinę aplinką, kurią gali drąsiai rinktis ir „Linux“ profesionalai. „openSUSE Leap 42.2“ aprūpinta „Linux 4.4 LTS“ ilgalaikio palaikymo branduoliu, tad gali tarnauti ir kaip saugi, stabili bei patikima operacinė sistema serveriams, teikiantiems IT paslaugas tiek fizinėje, tiek virtualioje, tiek debesijos aplinkoje.

Leap-green.png

Tęsiant tradiciją, sistemos pagrindui naudojamas SUSE Linux Enterprise (SLE) pradinis kodas, tad „openSUSE Leap 42.2“ suteikia tokį stabilumą, kokį sunku surasti kituose „Linux“ platinamuosiuose paketuose. Ant komercinio patikimumo lygio „Leap“ pagrindo pateikiami „openSUSE“ bendruomenės paketai leidžia naudotojams džiaugtis tuo, kad „openSUSE Leap“ prižiūrima tiek bendruomenės, tiek SUSE kompanijos.

Iš „SUSE“ į „openSUSE Leap“ pateko kelios naujos funkcijos, pavyzdžiui, tinklo funkcijų virtualizavimo galimybė, apimanti Open vSwitch su „Data Plane Development Kit“ greitesniam paketų apdorojimui. „YaST“ taip pat sulaukė nemažai svarbių patobulinimų ir naujų funkcijų.

Bendruomenės indėlis taip pat didžiulis šią versiją papildant daugiau kaip 1400-tais naujų paketų. Tad 42.2 versijoje iš viso siūloma 17% daugiau paketų nei 42.1 versijoje.

Vienas iš bendruomenės siūlomų paketų yra GNU Health 3.0.4. Tai atviro kodo sveikatos ir gydymo įstaigų informacinė sistema, kurią naudoja įvairios gydymo ir valstybinės įstaigos bei institucijos. „GNU Health“ leidžia tvarkyti ir analizuoti didelį kiekį duomenų įvairiausiais aspektais.

Dar vienas paminėtinas naujas paketas Leap 42.2 versijoje – Prelude Security Information & Event Management (SIEM) sistema, kuri renka, normalizuoja, rūšiuoja, agreguoja, įvertina koreliacijas ir praneša apie visus su saugumu susijusius įvykius (IDMEF).

Didelėmis „openSUSE“ ir „KDE“ bendruomenės pastangomis suteikiamas ilgalaikis palaikymas KDE Plasma 5.8 versijos darbalaukio aplinkai, kurioje gerokai patobulinta galimybė dirbti vienu metu keliuose fiziniuose ekranuose.

„Leap“ suteikia tobulą aplinką programuotojams ir sistemų administratoriams, norintiems apjungti savo naujų produktų kūrimo ir stabilaus darbo sistemas. Siūloma „openSUSE Leap“ yra ypač stabili ir saugi naudoti tiek sistemų administratoriams, tiek programuotojams, tiek paprastiems naudotojams.

Naujausioje „Leap“ versijoje pagerintos naudotojo galimybės dirbti su snapper momentinėmis kopijomis, kurios gali būti naudojamos BtrFS rinkmenų sistemoje. BtrFS nuo šiol siūlo kvotas, tad „Snapper“ dabar turėtų eikvoti gerokai mažiau disko vietos, kurią galima konfigūruoti. Snapper padeda išlaikyti tvarkingą sistemą, o sistemų administratoriai gali nesibaimindami atnaujinti paketus, nes įvykus klaidai galima grąžinti sistemą į ankstesnę būseną.

„Leap“ paprastiems naudotojams, programuotojams bei sistemų administratoriams taip pat leidžia paprastai pereiti prie kitų operacinių sistemų: prie nuolatinio atnaujinimo (angl. rolling-release) „openSUSE Tumbleweed“ sistemos, kuri yra labiau atsinaujinusi ir vystosi greičiau, siūlo naujausius priešakinius (angl. upstream) paketus ir programinę įrangą; arba prie komercinį palaikymą teikiančios SLE sistemos.

Išbandykite ir įsitikinkite, kodėl taip vertinamas „openSUSE Leap“ platinamasis paketas.

openSUSE Leap 42.2...

Icon-wiki.png
...įgavo dar daugiau komercinio lygio patikimumo

Teisingai. Jau ankstesnės „openSUSE Leap 42.1“ pagrindas atitiko „SLE (SUSE Linux Enterprise)“, o „Leap 42.2“ sistemoje dar didesnė pradinio kodo dalis yra bendra su „SLE 12 SP 2“. Atitinkamai į „Leap 42.2“ atkeltos naujos technologijos, pvz., „NVDIMM“, „OmniPATH“, „Data Plane Development Kit“ su „openVSwitch“. XEN technologija nuo šiol palaikoma numatytajame branduolyje, tad nebereikia diegti papildomos atskiros branduolio atmainos. Nors dalis pradinio kodo atitinka „SLE“, „openSUSE Leap 42.2“ taipogi gauna paketus, palaikymą bei pataisas iš openSUSE bendruomenės bei SUSE inžinierių. Siekiama, kad „Leap 42“ serija būtų palaikoma ir gautų saugumo atnaujinimus mažų mažiausiai 36 mėnesius, jei skaičiuojant nuo 42.1 versijos.

Icon-network.png
...su parinktimi diegti kaip serverį

„openSUSE Leap 42.2“ yra pirmoji „Leap“ laida, kurioje diegimo pasirinktyse aiškiai išskirta serverio profilio pasirinkimo galimybė. Įdiegus „Leap“ kaip serverį be grafinės sąsajos, sistema būna paruošta ją paversti tuo, ko jums reikia. Paprasta sukonfigūruoti tiek interneto ar pašto serverį, tiek sudėtingesnius projektus, pvz., naudojančius virtualizaciją arba konteinerius.

Primename, kad „Leap“ ir kiti „openSUSE“ bei „SLE“ platinamieji paketai suteikia galimybę diegti pilnai tekstinėje veiksenoje, kuri lygiaverti diegimo grafinėje sąsajoje veiksenai. Mūsų diegyklė gali būti naudojama diegiant nuotoliniu būdu per VNC ar SSH, tad „openSUSE Leap“ serverį galite įdiegti netgi nebūdami prie to kompiuterio fiziškai.

Icon-new.png
...su sugrįžusiu Konqi

Konqi sugrįžo pilna jėga. „KDE Plasma 5.8“ yra pirmoji ilgo palaikymo laida, tad turėtų patenkinti stabilumą vertinančiųjų poreikius. Pateikiama kartu su Qt 5.6 ir „Frameworks 5.26“, „KDE Plasma 5.8“ darbalaukio aplinka tikimasi leis „Leap 42.2“ naudotojams mėgautis KDE patikimumu ir stabilumu.

Icon-distribution.png
...su stabiliu branduoliu

Su „openSUSE Leap 42.2“ sistema pateikiamas „Linux 4.4 LTS“ branduolyje patobulintas rinkmenų sistemų palaikymas, o Btrfs įgavo naują balansavimo filtrą. Numatytajame branduolyje nuo šiol įgalinama paravirtualizacija. Šioje branduolio versijoje be kita ko palaikoma virtualizacija per KVM, pagerinta kriptografija ir saugumo palaikymas „Trusted Platform Module 2.0“ lustams. Taip pat pastebimai patobulintos tinklo funkcijos, pvz., IP virtualaus serverio ir IPv6, bet, žinoma, atnaujinimų ir pakeitimų įvairioms architektūroms yra daugiau.


Parsisiųskite Leap!

ISO atvaizdį „openSUSE Leap 42.2“ diegimui rasite adresu software.opensuse.org. Prieš atnaujinant arba diegiant, patariame perskaityti pastabas apie laidą.

Naudojantieji openSUSE Leap 42.1 gali sistemą atsinaujinti iki „openSUSE Leap 42.2“ pagal šias instrukcijas.

Ačiū!

„openSUSE Leap 42.2“ yra darbo vaisius tūkstančių programuotojų, kurie kuria mūsų platinamuosius paketus ar į juos įtrauktus projektus. Pagalbininkai – dirbantys tiek pačio openSUSE projekto viduje, tiek už jo ribų – gali didžiuotis šia laida, o patys jie nusipelnė didelio AČIŪ už sunkų darbą ir rūpestį, kad viskas vyktų sklandžiai. Tikime, kad „Leap“ yra tobulas „Linux“ platinamasis paketas tiek programuotojams, tiek sistemų administratoriams, tiek paprastiems naudotojams! Linkime naudojantis patirti daug džiugių akimirkų, taip pat kviečiame prisidėti ruošiant kitą „Leap“ laidą arba Tumbleweed.

Išsamiau

Paprastiems naudotojams

Logo-kde.png
KDE

„openSUSE Leap 42.2“ yra tarp pirmųjų, siūlančių „KDE Plasma“ darbalaukio ilgalaikio palaikymo laidą. KDE Plasma 5.8 LTS pateikiama kaip numatytoji darbalaukio aplinka. Net naudotojai, kurie nusigręžė nuo KDE, turėtų vėl išbandyti šią aplinką, nes ji pastebimai stabilesni ir įgavo naujų galimybių.

„Plasma 5.8“ versijos patobulinimai leis sėkmingai dirbti naudojant kelis fizinius ekranus vienu metu vos tik įsidiegus „openSUSE Leap 42.2“. „KRunner“ leidžia ne tik atverti programas tam tikroje veiksenoje, bet ir leidžia atlikti tam tikrus veiksmus jau atvertose programose. Paieškos rezultatus galite nutempti į bet kurią programą. Sistemų administratoriai galės džiaugtis geresniu Kiosk palaikymu. „Android“ įrenginių naudotojai galės integruoti juos per nemokamą „KDE Connect“ programėlę iš „Google Play“ parduotuvės; jums taip pat reikės įgalinti „KDE Connect“ paslaugą „openSUSE“ užkardoje per „YaST“. „KDE Connect“ naudotojams leis kompiuterio darbalaukyje skaityti į telefoną gaunamus tekstinius pranešimus, paprastai perduoti rinkmenas į telefoną.

Logo-gnome.png
GNOME

Praėjus daugiau kaip pusmečiui po GNOME 3.20 pasirodymo, ši versija įtraukta ir į „openSUSE Leap 42.2“. Iki GNOME 3.20 versijos gali drąsiai atsinaujinti konservatyvūs naudotojai. Šioje GNOME versijoje galėsite pasirinkti, kokius asmeninius duomenis (jūsų buvimo vietą) gali pasiekti paskiros programos; galėsite greitai pasiekti įvairialypės terpės kūrinių valdiklius; sparčiuosius klavišus ir gestus galėsite matyti atskirame „Trumpinių“ lange, o tai padės jums greičiau juos išmokti. „Trumpinių“ langus turi dauguma GNOME 3.20 programų, įskaitant failų (rinkmenų) tvarkytuvę, vaizdo įrašų bei nuotraukų peržiūros programos, tekstų redaktorius „gedit“, GNOME IDE, žemėlapių ir kitos programos. Programose „Trumpinių“ langą galite atverti arba per programos meniu, arba spausdami Vald(Ctrl)+? ar Vald(Ctrl)+F1. „openSUSE Leap 42.2“ pateikiama „GNOME“ aplinka nuo šiol leidžia pasiekti „Google diską“ tiesiogiai per failų tvarkytuvę. „GNOME 3.20“ versijoje maždaug 870 kūrėjų atliko beveik 29 000 pakeitimų. Daugiau informacijos rasite GNOME 3.20 laidos informacijoje.

Icon-desktop.png
Kitos darbalaukio aplinkos

„openSUSE Leap 42.2“ leidžia pasirinkti norimą darbalaukio aplinką tiek diegiant, tiek po sistemos diegimo; be minėtų KDE ir GNOME, galite rinktis „MATE“, „XFCE“, „Enlightenment“, „Cinnamon“. Nors į „openSUSE Leap 42.2“ diegyklės darbalaukio pasirinkimo lange nėra „LXQt“ parinkties, tačiau „LXQt“ taip pat rasite saugyklose. Patobulintoje versijoje „LXQt 0.11.0“ be kita ko rasite pavucontrol-Qt – „PulseAudio“ maišiklio „pavucontrol“, sukurto GTK pagrindu, „Qt“ atmainą.

Icon-wiki.png
Vertimas į vietines kalbas

Šios „openSUSE“ laidos programinės įrangos vertimui ir jo koordinavimui pirmą kartą naudota Weblate platforma. Šioje „Weblate“ platformoje „openSUSE“ sistema dabar verčiama į daugiau kaip 50 kalbų, o versti gali kiekvienas (tiek tam atsidavę vertėjai, tiek vieną kitą pranešimą norintys pataisyti pagalbininkai); ši platforma įgalina koordinuoti ir derinti „openSUSE“ vertimą su „SUSE Enterprise Linux“, tokiu būdu paspartinant bendradarbiavimą tarp „openSUSE“ bendruomenės ir „SUSE“ kompanijos.


Programuotojams

Icon-network.png
Konteineriai

„openSUSE Leap 42.2“ pateikia Docker 1.12, kuri sukurta pritaikius „runC“ ir „containerd“, leidžia pasinaudoti naujausiomis instrumentuotės galimybėmis, pvz., „Docker Swarm“.

Maintenance.png
Integruotos programavimo aplinkos ir įrankiai

Su „Leap“ pateikiama pakankamai nušlifuota Qt 5 grafinės naudotojo sąsajos kūrimo komplekto versija (5.6). Šioje versijoje, lyginant su „openSUSE Leap 42.1“ sistemai pateiktąja 5.5 versija, atlikta apie 800 patobulinimų/pataisymų. Be to pateikiamą „Qt 5.6 LTS“ versiją numanoma palaikyti teikiant Qt karkaso ir trečiajų šalių bibliotekų saugumo pataisas ilgiau nei eilinėms „Qt“ versijoms.

Kaip ir „SUSE Linux Enterprise 12 SP2“ sistemoje, rasite „gtk 3.20“ – tvirtą ir stabilų komplektą GTK pagrindu kuriamoms programoms. Siūloma „GNOME Builder“ yra galinga bendros paskirties integruota programavimo aplinka ne tik gtk programoms, parašytoms C, C++ ar Vala kalba, bet ir kitomis kalbomis.

Kompiliavimui „Leap 42.2“ siūlo „gcc“ 4.8.5, 5.3.1 ir 6.1.1 versijas. Taip pat įtraukta „llvm-clang 3.8.0“. „CMake 3.5“ leidžia atviro kodo programuotojams dirbti galingoje daugiaplatformėje aplinkoje.

Su „Leap 42.2“ pateikiama „OpenSSL 1.0.2h“ keičia ALPN elgesį ir apsaugo ASN.1 BIO nuo pernelyg didelių priskiriamos atminties kiekių. Pateikiama „OpenSSH 7.2p2“ yra pati naujausia šio paketo stabili versija; joje tvarkingai išvalomi X11 tapatybės atpažinimo duomenys.

Icon-security.png
Programavimo kalbos ir bibliotekos

Tarp „openSUSE Leap 42.2“ pateikiamų programavimo kalbų yra „Python 2.7.12“ ir „Ruby 2.1“. „Perl“ versija liko ta pati, kaip ir „openSUSE Leap 42.1“ sistemoje, tačiau įtraukta keletas pataisų. Šioje „Leap“ laidoje pateikiamos naujos „libvirt“ (2.0) ir „libzypp“ (16.2) bibliotekų versijos. „Leap“ taip pat pateikia „glibc 2.22“ ir „libsigc++ 2.8“, kuri apibrėžia signalus ir šių signalų sujungimą su bet kokiomis kreipimosi funkcijomis.


Sistemų administratoriams

Icon-network.png
Virtualizacija

„openSUSE Leap 42.2“ siūlo įvairiausias virtualizacijos technologijas. „QEMU 2.6.1“ ir „VirtualBox 5.0.24“ leidžia „openSUSE Leap 42.2“ sistemą naudoti kaip tobulą bazinę sistemą programų platinimui. „openSUSE Leap 42.2“ pateikia dar ir „Xen“ ir „KVM“. Taip pat palaiko „Linux“ konteinerius – tiek „Docker“, tiek „LXC“. „YaST“ ir „gnome-boxes“ leidžia greitai ir paprastai įgyvendinti virtualizacijos sprendimus.

Icon-yast.png
YaST gėrybės

„YaST“ patobulinimai į „openSUSE Leap 42.2“ sistemą atnešė gausybę gėrybių, o pateikiamas „YaST“ valdymo centras dar intuityvesnis. „YaST“ bendruomenė patobulino naudotojo sąsają taip, tad ši būtų patogesnė, ir pridėjo naujų įrankių bei modulių, kuriuos jau galėjote matyti „Tumbleweed“ sistemoje. Pavyzdžiui, įtrauktas „Google Summer 2016“ projekte sukurtas „yast2-alternatives“ modulis, leidžiantis pasirinkti „openSUSE“ sistemoje siūlomas alternatyvas. Kitas modulis – „yast2-vpn“ – skirtas VPN tinklų sietuvo (angl. gateway) ir klientų konfigūravimui. Centralizuotą tapatybės atpažinimą konfigūruojantis „yast2-auth-client“ kone perrašytas iš naujo. Tarp „YaST“ naujovių yra patobulinta paleidyklės (angl. bootloader) tvarkytuvė, nuo šiol palaikanti patikimą paleidimą (angl. Trusted Boot) ir perdaryta apsaugos slaptažodžiu konfigūracija. „YaST“ užkarda (yast2-firewall) nuo šiol pilnai palaiko dar ir „Firewalld“, ne vien tik buvusią „SuSEFirewall2“.

Jei diegimo metu iškyla nesklandumų, sistema nuo šiol siūlys pradėti derinimą (angl. debug); turintieji „Ruby“ programavimo žinių galės derintuvėje pasitikrinti, kas negerai, ir netgi pabandyti apeiti nesklandumą. Tarp paminėtinų dar patobulinimų: ženkliai sumažintas diegyklės naudojamas atminties kiekis; klaviatūros bei konsolės šrifto pasirinkimas labiau suderinamas su „systemd“. Kai kurie kiti „YaST“ patobulinimai aprašyti savybių puslapyje.

Icon-feature.png
Sistemų tvarkymas

„openSUSE Leap“ pateikia „Samba 4.4.2“, kurioje pagerintas palaikymas dirbant su „Windows 2003“ domenu. „Systemd 228“ sukuria paprastą katalogą, o ne potomį (netgi „btrfs“ rinkmenų sistemoje), jei šakninis katalogas yra paprastas katalogas, o ne potomis; tai turėtų supaprastinti kai kuriuos darbus chroot() aplinkose, kuriose nėra „btrfs“ potomių valdymo. Su „Leap“ pateikiamoje „AppStream“ versijoje patobulinta programinės įrangos saugyklų sąveika. „MariaDB“ versija liko tokia pati, kaip ir „openSUSE Leap 42.1“ sistemoje, o „MySQL“ sulaukė nedidelio atnaujinimo iki 5.1.35 versijos.

Primename, kad „openSUSE Leap“ visiems palaikymo atnaujinimams pateikia pakeitimų RPM paketus (drpm), tad „Leap“ sistemos palaikymui naudos kaip galima mažiau interneto srauto.


Apie openSUSE projektą

Tarptautinis bendruomeninis „openSUSE“ projektas skatina „Linux“ naudojimą. Jis kuria du vienus iš geriausių pasaulyje „Linux“ platinamųjų paketų – „Leap“ ir „Tumbleweed“, – atvirai, skaidriai ir draugiškai dirbdama išvien su pasauline atviro kodo bendruomene. Projektą veda bendruomenė ir remiasi pagalbininkais, kurie darbuojasi kaip programų testuotojai, tekstų rašytojai, vertėjai, tinkamumo naudoti ekspertai, dailininkai, ambasadoriai, programuotojai. Projektas apima įvairiausias technologijas, asmenis, pasižyminčius skirtinga patirtimi, kalbančius skirtingomis kalbomis ir priklausančius skirtingoms kultūroms. Daugiau informacijos opensuse.org